Need Help? 2-1-1 is here

Our Board of Directors


United Way of Greater St. Louis is a volunteer-directed organization. We are governed by a local volunteer board of directors that represents every sector and region that United Way serves.

Executive Committee, 2019 Board of Directors

 

The Executive Committee consists of officers and at-large members elected by the Board, as well as committee chairs appointed by the Chair of the Board (who also is chair of the Executive Committee). United Way business is conducted by committees that report their recommendations to the Executive Committee of the Board.

 

Board Chair

Richard H. McClure, Spero Advisors, LLC

 

Vice Chairs

Mrs. Stephen F. Brauer, Civic Leader

Donald M. Suggs, D.D.S., The St. Louis American

Lawrence E. Thomas, Edward Jones

Patrick J. White II, Greater St. Louis Labor Council, AFL-CIO

 

Treasurer

James R. Schmersahl, Schmersahl Treloar & Company, PC

 

Corporate Secretary

Valerie E. Patton, St. Louis Regional Chamber

 

Executive Committee

Ann Beatty, Ph.D., BEATTY, Organizational Development Committee Chair

Tiana Jo Berry-Jones, Launch Code Foundations, Marketing and Communication Chair

Karen L. Branding, The Federal Reserve Bank of St. Louis, Public Affairs Committee Chair

Veronica D. Coleman, Edward Jones Branch, Community Investment Committee Chair

Michael A. DeCola, HBM Holdings, Nominating Committee Chair

Karen Marie Vangyia, KPMG LLP, Audit Committee Chair

Kimberly G. Walker CFA, Washington University in St. Louis, Finance Committee Chair

Richard B. White, M.D., SSM Health, African American Leadership – Charmaine Chapman Society

 

Auxiliary Board Representatives

Adam Mahlandt, Terminal Railroad, Tri-Cities Aux Council Chair

Peggy Lewis LeCompte, East St. Louis District 189 Administrative Office, IL Division Aux Board Chair

Lauren M. Kolbe, kolbeco, West Regional Aux Board Chair

Jay R. Korte, The Korte Company, SW IL Division Aux Board Chair

 

At-Large Members of the Executive Committee

Lynn L. Beckwith Jr., Ed.D., University of Missouri - St. Louis

Nancy E. Cross, Service Employees Local 1 Missouri Division

Verona Dorch, Peabody

Kevin R. Farrell, Farrell Community Fund

Kelly Gast, Bayer U.S. LLC

Bruce B. Holland, Holland Construction Services

Janet M. Holloway, Monsanto Retirees

Robert S. Holmes Jr., Commerce Bank - St. Louis

Don G. Lents, Bryan Cave Leighton Paisner

Stephen Maritz, Maritz Inc.

Michael L. Moehn, Ameren

Kathy Osborn, Regional Business Council

Terri A. Owen, FleishmanHillard

Cassandra R. Sanford, KellyMitchell Group, Inc.

Suzanne Sitherwood, Spire Inc.

James D. Weddle, Edward Jones

 

Ex-Officio Members of the Executive Committee

Jeffrey L. Fox, Harbour Group Ltd., Past Campaign Co-Chair

Brian S. Kearns, Sportsplay Equipment, Prospective Community Investment Committee Chair

Thomas J. Minogue, Thompson Coburn, Legal Counsel

Michelle D. Tucker, United Way of Greater St. Louis, President and CEO

Mark S. Wrighton Ph.D., Washington University in St. Louis, Past Campaign Co-Chair

 
 

2019 Board of Directors

 

Christopher Arnold

Plancorp Inc.

James A. Auffenberg Jr.

Auffenberg Dealer Group of Illinois

Joann M. Barton

TheBANK of Edwardsville

*Ann Beatty, Ph.D.

BEATTY

*Lynn L. Beckwith Jr., Ed.D.

University of Missouri – St. Louis (Retired)

Marie-Hélène Bernard

St. Louis Symphony Orchestra

*Tiana Jo Berry-Jones

LaunchCode

George C. Bisig

Allsup, LLC

Brian J. Bjorkman

Busey Bank

Albert L. Bond

St. Louis – Kansas City Carpenters Regional Council

Alexander Borchert

Altus Properties, Inc.

Cenia D. Bosman

Community Action Agency of St. Louis County, Inc.

William Bradley Jr.

Anheuser-Busch

*Karen L. Branding

The Federal Reserve Bank of St. Louis

*Camilla T. Brauer

Civic Leader

Keith Brooks

St. Louis Cardinals LLC

Emily Burch

St. Louis Blues/Enterprise Center

Mark E. Burkhart

Cushman & Wakefield

Steven P. Casazza

Nestlé Purina PetCare Company

Robert J. Ciapciak

Edward Jones

*Veronica D. Coleman

Edward Jones

Diane Compardo

Moneta Group

Mark Conner

Machinists District 9

*Nancy E. Cross

Service Employees Int’l. Union, Local 1

Mark E. Cunningham

Gateway Regional Medical Center

Mark C. Darrell

Spire

*Michael A. DeCola

HBM Holdings

Jama L. Dodson

Saint Louis Mental Health Board

*Verona Dorch

Peabody

Daniel E. Farmer

Edward Jones

*Kevin R. Farrell

Farrell Community Fund

Timothy M. Figge

Hussmann Corporation

Tom Finan

Construction Forum STL

*Jeffrey L. Fox

Harbour Group

Catherine A. French

Community Leader

Herb Frohock

Plumbers & Pipe Fitters Local 553

*Kelly Gast

Bayer

Scott R. Goodman

Enterprise Financial

Lisa G. Gould

SEIU Local 1 MO Benefit Trust

Alessandra D. Graber

Edward Jones

Carolyn Greathouse

KPMG

Ronny Griffin

Laborers Local 110

Natalie Anne Guard

Civic Leader

Gireesh V. Gupchup

Southern Illinois University Edwardsville

Patricia A. Hagen, Ph.D.

T-REX

Sheena R. Hamilton

Dowd Bennett LLP

Lane A. Hamm

Weekends Only

Christopher W. Hanaway

Wells Fargo

Catherine L. Hanaway

Husch Blackwell LLP

Matthew K. Harbaugh

Mallinckrodt Pharmaceuticals

Sharonica L. Hardin-Bartley Ph.D., PHR

University City School District

Michael F. Hart

Regions Bank

Wendy J. Henry

BKD, LLP

Denise Hervey

TSi Geotechnical Inc.

Phillip E. Hickman

Associated Bank

*Bruce B. Holland

Holland Construction Services

*Janet M. Holloway

Monsanto Retiree

*Robert S. Holmes Jr.

Commerce Bancshares

Nicole Hudson

Washington University in St. Louis

Amy Hunter

The Boeing Company

Ryan L. Hyman

Spire

Frank D. Jacobs

Electrical Workers Local 1

Candace O. Jennings

SSM Health

Kristin M. Johnson

Edward Jones

Glenn Kage Jr.

Auto Workers Local 2250

Barbara R. Kavalier Ph.D.

St. Charles Community College

*Brian S. Kearns

Sportsplay Equipment

Colette M. Kelly

Amazon

Ryan R. Kemper

Thompson Coburn LLP

Jeffrey B. Klopfenstein

Novus International, Inc.

Jeff Kohler

Weber Granite City Chevrolet

*Lauren M. Kolbe

kolbeco

*Jay R. Korte

The Korte Company

Melissa Lackey

Standing Partnership

*Peggy Lewis LeCompte

East St. Louis School District #189 (Retired)

*Don G. Lents

Bryan Cave LLP

Keith Linderer

Operating Engineers Local 148

Daniel J. Ludeman

Concordance Academy of Leadership

Stephen L. Mackin

Mercy Hospital

Adam N. Mahlandt

Terminal Railroad Association

*W. Stephen Maritz

Maritz Inc.

*Richard H. McClure

Spero Advisors, LLC

James Joseph McGrath

AAA of Missouri

Edward McLaughlin

Mastercard Operations & Technologies

Richard A. Merluzzi

Metal Exchange Corporation

**Thomas J. Minogue

Thompson Coburn LLP

*Michael L. Moehn

Ameren

Stacey Morse

The Morse Group

Michael F. Neidorff

Centene Corporation

Dr. Aaron Omotola

Fairview Heights Medical Group

*Kathy Osborn

Regional Business Council

Lawrence K. Otto

U.S. Bank

*Terri A. Owen

FleishmanHillard

Christine M. Page

Missouri-American Water Company

*Valerie E. Patton

St. Louis Regional Chamber

Jeff L. Pittman Ph.D.

St. Louis Community College

James G. Powers

Dent Wizard International Corporation

J. Michael Pressimone Ed.D

Fontbonne University

Janet T. Ramey

Brown Smith Wallace, LLP

Dana Redwing

Fox Galvin, LLC

Susan Rollins

St. Louis County Housing Authority

Anthony G. Rothermich

Mercy Hospital

Timothy L. Rozar

Reinsurance Group of America, Inc.

Joe Rudd

Stage Hands Union Local 6

*Cassandra R. Sanford

KellyMitchell Group Inc.

Ruth M. Saphian

Ernst & Young LLP

*James R. Schmersahl

Schmersahl Treloar & Company, PC

Todd R. Schnuck

Schnuck Markets, Inc.

Dr. Yusef Scoggin

St. Louis County Government

Michael J. Scully

The PNC Financial Services Group

Shelley J. Seifert

First Bank

Rachel Seward

MiTek USA, Inc.

Reuben A. Shelton

Bayer U.S. LLC (Retired)

Ellen Sherberg

St. Louis Business Journal

Michael D. Shonrock Ph.D.

Lindenwood University

Stanley Shoun

Ranken Technical College

*Suzanne Sitherwood

Spire

Patrick E. Smith Sr.

Ameren

Yvonne S. Sparks

The Federal Reserve Bank of St. Louis

Frederic M. Steinbach

JHS Financial, LLC

David L. Steward

World Wide Technology, Inc.

Charles A. Stewart Jr.

Bi-State Development

John Stiffler

St. Louis Building & Construction Trades Council, AFL-CIO

Susan A. Stith

Express Scripts

R. Philip Stupp Jr.

Stupp Bros., Inc.

*Donald M. Suggs D.D.S.

The St. Louis American Newspaper

Dan Telle

UFCW Local 88

Ellen L. Theroff

Spire

*Lawrence E. Thomas

Edward Jones

Christopher R. Tongay

Teamsters Local 688e

John P. Tvrdik

PricewaterhouseCoopers LLP

Brian Ungles CCIM

Cushman & Wakefield

Craig A. Unruh

AT&T Missouri

Sandra Ann Van Trease

BJC HealthCare

*Karen Marie Vangyia

KPMG LLP

Sumit S. Verma

Civic Leader

*Kimberly G. Walker, CFA

Washington University in St. Louis

Harvey N. Wallace, CPA

Brown Smith Wallace LLP

Richard B. Walsh Jr.

Lewis Rice LLC

Carrie E. Ward

Whelan Security

*James D. Weddle

Edward Jones

*Richard B. White, M.D.

SSM Health

*Patrick James White II

St. Louis Labor Council

Julie Whitehead

Burns & McDonnell Engineering Company

Jessica B. Willingham

Spire Inc.

*Mark S. Wrighton Ph.D.

Washington University in St. Louis

   

*Denotes a member of the Executive Committee

**Ex-officio

 

Our Auxiliary Boards

Auxiliary Board of the Illinois Division

2019 Executive Committee

 

Labor Chair: Tim Evans, Electrical Workers Local 309
Campaign Chair: Kristin M. Johnson, Edward Jones
Board Leadership Development Chair: Gwendolyn D. Childs, US TRANSCOM, Retired

Post Board Chair: Ryan R. Kemper, Thompson Coburn LLP
Board Chair:  Peggy Lewis-LeCompte, Retired – East St. Louis School District 189
Board Vice Chair: Phil E. Hickman, Associated Bank

Community Investment Chair: David R. Paeth, Civic Leader
Campaign Vice Chair: Vacant
Marketing & Communication Chair: Robert Pickerell III, St. Louis Bank

 

 

2019 Auxiliary Board

 

Rhonda Carter-Adams, Illinois American Water
Erin Barriger, Illinois American Water Company
Bo B. Butters, CliftonLarsonAllen LLP
Lorraine K. Cavataio, Sandberg Phoenix & von Gontard, P.C.
Gwendolyn D. Childs, US TRANSCOM, Retired
Kahalah A. Clay, St. Clair County Government Center
Tiffany Coney, Stellar Manufacturing Company

Cathy Dupertuis, People Ready
Randy Eastwood, Southwestern Illinois Central Labor Council
Joseph R. Eble, Southwestern Illinois Central Labor Council
Tim Evans, Electrical Workers Local 309
Matthew A Gomric, Commerce Bank
Tracy Gray, Belleville Public School District #118
Phil E. Hickman, Associated Bank
Colonel Melvin A. Holland III, USAF Retired
Dana Howard, Zoie LLC
Francella D. Jackson, Village of Cahokia
Rachel R. Jackson, Project Compassion
Kristin M. Johnson, Edward Jones
Michael G. Kemper, Pyramid Electrical Contractors, Inc.
Ryan R. Kemper, Thompson Coburn LLP
Walter J. Kosydor, Eastman Chemical Company
Andrew J. Kulp, Bank of America
Peggy Lewis LeCompte, Civic Leader
Ronald E. Longley, Civic Leader
Mike C. Marchal, Holland Construction Services
William M. Metzger, First National Bank of Waterloo
Charles R. Mueller, Ameren Illinois – East St. Louis
David R. Paeth, Civic Leader

Robert Pickerell III, St. Louis Bank
Dustin Ramage, Southwestern Illinois Laborers’ District Council
Burdett J. Rice, St. Clair County Government Center
Dale N. Schlueter, Auto Lodge 313
Tracy Session, Associated Bank
Patrick E. Smith Sr., Ameren
Jason Snow, St. Elizabeth’s Hospital
Veronica Dario Stacker, U.S. Bank
Brandy R. Steely, CTS Complete Technology Solutions, Inc.
Captain Timothy T. Tyler, Illinois State Police
Ryan J. Wamser EdD, Smithton Community Consolidated School District 130
Dave Weaver, IAMAW District 9
Lee R. Wilson, Illinois Federation of Teachers Regional Office
John C. Ziegler, Memorial Hospital

 

Auxiliary Board of the Southwest Illinois Division

2019 Executive Committee

 

Veronica L. Armouti, The Senala Group,

Norma L. Bellcoff, TheBANK of Edwardsville

Tom Berry Jr., Jackson Lewis, PC
Dr. Dale T. Chapman, Lewis & Clark Community College

Phyleccia Reed Cole
Labor Chair: Mark Conner, Machinists District 9

Joelle Enyard
Vice Chair: Gireesh V. Gupchup, SIUE-Southern Illinois University Edwardsville
Andy Hightower, Madison County Housing Authority

Rusty Ingram, Alton Memorial Hospital
Chair: Jay R. Korte, The Korte Company

Campaign Chair: Dr. Aaron Omotola BJC Medical Group
Community Investment Chair: Joan E. O’Saben, Civic Leader
Debra J. Pitts, Civic Leader
Marketing and Communication Chair: Pam Monetti, Local 227

Community Investment Chair Vice Chair: Dave Stoecklin,

Steve Thompson, Carrolton Bank
Wade C. Weitlauf, TheBANK of Edwardsville
Campaign Vice Chair: TBD

 

 

2019 Auxiliary Board

 

Megan Allen, Phillips 66
Veronica L. Armouti, The Senala Group
Lori G. Artis, Lewis & Clark Community College
Marna Asbury, 1st Mid America Credit Union
Peg Barkley, Macoupin County Housing Authority
Sasha Bassett, Community Hope Center
Norma L. Bellcoff, TheBANK of Edwardsville
Tom E. Berry Jr., Jackson Lewis, PC
Gregory A. Caffey, City of Alton
Mark Cappel, Alton School District #11
Dr. Dale T. Chapman, Lewis & Clark Community College
Fred Carpenter, Olin Corp

Phyleccia Reed Cole, SIUE-Southern Illinois University Edwardsville
Mark Conner, Machinists District 9
Suvir Dhar, Civic Leader

Honorable Ellar Duff, Civic Leader
Joelle Y. Enyard, AmerenUE
Margaret Freer, Freer Auto Body
Herb Frohock, Plumbers & Pipe Fitters Local 553
Sam R Guarino, Bella Milano
Gireesh V. Gupchup, SIUE-Southern Illinois University Edwardsville
Andy Hightower, Madison County Housing Authority
Chad Hoesman, Regional Office of Education 40

Felecia Huebener, OSF Healthcare Services
Russell Ingram, Alton Memorial Hospital
Jay R. Korte, The Korte Company
Ann Lesemann, Alton Steel, Inc.
Anita Martinez, United Methodist Village
Edmonn Maul,
Pam Monetti, Office & Professional Employees International Union Local 277
Joan E. O’Saben, Civic Leader
Debra J. Pitts, Civic Leader
Andrew Reinking, Madison County Government

Derrick Richardson, Civic Leader
Mayor William Russell, City of Jerseyville
Matt Schrimpf, Piasa Enterprises Inc.
Cleveland H. Sebree, Civic Leader
Nancy Spina, Edwardsville Community Unit School District #7

Dave Stoecklin,
Anne Sturgeon, 1st Mid America Credit Union
Stephen Thompson, Carrollton Bank
Jennifer K. Warren, Bank of Belleville
Dean Webb, Greater Madison County Federation of Labor AFL-CIO
Wade C. Weitlauf, TheBANK of Edwardsville
Kasha Windmiller, Alton Steel, Inc.

 

Auxiliary Board of the Tri-Cities Area Division

2019 Executive Committee

 

Chair:  Adam Mahlandt, Terminal Railroad Association

Vice Chair:   Nancy LeVault, Program and Services for Older Persons (PSOP)

Secretary:  LaMyeia Bradshaw, America’s Central Port District

Campaign Chair and Post Secretary:  Jeff Kohler, Weber Chevrolet

Vice Campaign Chair:

Community Investment Chair:  Crystal Ross-Smith, Ameren Illinois

Community Investment Vice-Chair and Post Chair:  Juliette Douglas, Six Mile Regional Library District

Torch Club Representative:   Lydia Kachigian, US Steel Corporation

Labor Chair:  Craig McKey, USW Local 1899-50 – USS – Granite City Works

Leadership Development Chair:  Abel Anderson, First-Mid Illinois Bank & Trust

Post Campaign Chair:  Robert Schwartz, TheBANK of Edwardsville

 

 

2019 Auxiliary Council

 

Abel Anderson, First-Mid Illinois Bank & Trust

Victoria Arguelles, Kool Beanz Café

Brett G. Bowlby, The Kraft Heinz Company

LaMyeia Bradshaw, America’s Central Port District

Keith Burton, GCS Credit Union

Vanessa Dancy, Menasha Packaging Company, LLC

Juliette Douglas, Six Mile Regional Library District

Tammie Fleming, FCB Banks

Ralph Gore, USW Local 1063 – Amsted Rail

James Greenwald, Granite City School District #9

Joseph Juneau, Juneau & Associates

Lydia Kachigian, US Steel Corporation

Jeff Kohler, Weber Chevrolet

Teresa Lear, GEODIS

Nancy LeVault, Program and Services for Older Persons (PSOP)

Adam Mahlandt, Terminal Railroad Association

Fire Chief Vince Martinez, City of Granite Fire Department

Craig McKee, USW Local 1899-50 – USS – Granite City Works

Captain George McLaren, City of Granite City Police Department

Brice Power, SCF Lewis & Clark Marine Terminals

Crystal Ross-Smith, Ameren Illinois

John Schuelke, Merril Lynch

Robert Schwartz, TheBANK of Edwardsville

Dr. Laura Shipley, Shipley Chiropractic

Daniel Simmons, USW 1899 – USS – Granite City Works

Darryl Slater, Dial Motor Transit, Inc. dba Dial Properties

Paul Wellhausen, SCF Lewis & Clark Marine Fleeting, LLC

Antonio Wellmaker, USW Local 1063 – Amsted Rail

Carl Yount, Respondek Railroad Corporation

 

Auxiliary Board of the West Region

2019 Executive Committee

 

Board Development Chair:  John D. Bookstaver, Ph D, St. Charles Community College

Community Engagement Chair:   Kim M. Gutenkunst, PNC Bank

Board Chair:  Lauren M. Kolbe, kolbeco

Marketing & Events Chair: Stacey Morse, The Morse Group

Board Vice Chair:  Tony Rothermich, Mercy

Campaign Chair, Pacesetter Division:  Harvey N. Wallace, Brown Smith Wallace, LLP

 

 

2019 Auxiliary Board

 

Thomas E. Artru, Community Volunteer

John G. Becker, Jr., Teamsters 688

Jeffrey J. Boehne, Enterprise Holdings, Inc.

Kimberly A. Brandon, Technology Partners

Julianne Callaway, Reinsurance Group of America, Inc.

Raymond L. Claybrooks, Jr., TOYOTA | Bodine Aluminum

Catherine A. French, Civic Leader

BJ Fuhrmann, Cyxtera

Justin L. Larsen III, UAW Local 2250

Larry Levin, LarryLevinStL

Alexander M. Mair, Edward Jones

Keith A. Marty, Parkway School District

Melissa Massotti, Novus International, Inc.

Michael E. Murphy, Service Employees’ International Union Local 1

Donna Orf, TOYOTA | Bodine Aluminum

Mark S. Penny, Ed.D, Lincoln County R-III School District

Janet T. Ramey, Brown Smith Wallace LLP

Georgina Randazzo, Facilitec, Inc.

Rick Salus, Wells Fargo

Jonathon C. Sprague, P.E., MSD

Frederic M. Steinbach, JHS Financial, LLC

Danton K. Troyer, Moneta